Skip navigation
www.tokous.com

Yankus and Carlson win "The Beast": Black Mountain Skate

Michigan Cup: Black Mountain Skate

Mon, Mar  4, 2013 - By Mike Muha

It was time for Brenda Carlson and Dan Yankus to shine at the inaugural Black Mountain Skate cross country ski race. Carlson edge yesterday's Black Mountain Classic winner 41:09 to 41:48, with Abby Johnson coming in third in 48:56.

Daniel Yankus added another win to his season by beating Ryan Harris to the line, 32:07 to 32:18. Cliff Onthank - who looks fully recovered from this summer's injuries - was third in 34:30.

While Saturday's Black Mountain Classic was deemed "The Beauty", Sunday's skate race was "The Beast", according to Michael Bourassa. Michael Seaman described the course as "11k-ish uber hilly, with steep ups, and very fast wide open descents. I lost a spot or two when I crested a roller with enough speed that I wound up back on my heels 'rolling up the windows'."

Women's 10K Skate

Rank Time Bib Last Name First Name City State Age Age
Rank
Team
1 41:09 104 Carlson Brenda Grayling MI 50-59 1 HH/CCSS
2 41:48 177 Hardin Tracy Cheboygan MI 50-59 2 Straits Striders
3 48:56 113 Johnson Abby Rogers City MI 20-29 1  
4 50:03 181 Weeks Linda Grayling MI 50-59 3 XCHQ
5 57:20 178 Seager Christine Grayling MI 50-59 4 HH/CCSS
6 1:05:21 174 Fraser Kate Milford MI 30-39 1 Nordic Ski Racer
7 1:11:02 191 Allen Linda Grosse Point MI 60-69 1 Nordic Ski Racer
8 1:12:22 127 Stevenson Gwenn Oxford MI 40-49 1 XCHQ
9 1:15:09 193 Vincent Brenda Springport MI 40-49 2 XCHQ
10 1:17:52 130 Wilks Amelia Mancelona MI 60-69 2 Straits Striders
11 1:31:07 194 Whetstone Leigh Whittemore MI 30-39 2 XCHQ
12 1:34:03 186 Merwin Carole Lake Isabella MI 60-69 3 XCHQ

Men's 10K Skate

Rank Time Bib Last Name First Name City State Age Age
Rank
Team
1 32:07 121 Yankus Daniel Highland MI 30-39 1 Team Priority
Health
2 32:18 118 Harris Ryan Grayling MI 20-29 1 HH/CCSS
3 34:30 180 Onthank Clifford Traverse City MI 50-59 1 VASA
4 35:14 172 Smith Alex Ann Arbor MI 20-29 2 XCHQ
5 35:15 123 Goodman Glenn Bellaire MI 40-49 1 VASA
6 35:21 126 Bladel Randal Granger IN 50-59 2 Grand Rapids Nordic Ski Team
7 36:50 179 Seager Steve Grayling MI 50-59 3 HHCCSS
8 36:51 105 Weingartz Chris Petoskey MI 50-59 4 Straits Striders
9 36:59 173 Zimmerman Jason LaTrobe PA 40-49 2  
10 37:14 112 Johnson Nicholas Rogers City MI 30-39 2  
11 37:20 125 Camp Don Grand Haven MI 60-69 1 Grand Rapids Nordic Ski Team
12 37:39 128 Sorgenfrei Allen Bloomfield Hills MI 40-49 3 Nordic Ski Racer
13 37:40 182 Cornell Doug Corunna MI 50-59 5 Nordic Ski Racer
14 38:15 114 Seaman Michael Mt. Pleasant MI 40-49 4 Grand Rapids Nordic Ski Team
15 38:17 111 Beebe James Grand Haven MI 50-59 6 XCHQ
16 38:44 107 Kanaby Larry Bad Axe MI 50-59 7 XCHQ
17 39:23 124 Luce Robin Central Lake MI 60-69 2 HHCCSS
18 39:45 129 Britton John Zanesfield OH 50-59 8 HHCCSS
19 40:41 176 Jones Cris Roscommon MI 60-69 3 HHCCSS
20 41:20 189 Stormzand Mark Cheboygan MI 50-59 9 Straits Striders
21 41:59 103 Brown Joseph Walled Lake MI 60-69 4 HH/CCSS
22 42:26 171 Temkin Mike Troy MI 40-49 5 XCHQ
23 42:29 120 Kessler Randy Milford MI 50-59 10 Nordic Ski Racer
24 42:43 183 Percha Anthony Commerce Twp MI 50-59 11 Nordic Ski Racer
25 43:15 184 VonWallmenich Theo Alma MI 40-49 6 XCHQ
26 43:28 117 Smigiel, Sr Steve Ada MI 60-69 5 Grand Rapids Nordic Ski Team
27 43:33 175 Nolan Dan Holland MI 60-69 6 Grand Rapids Nordic Ski Team
28 45:10 106 Wisneski Dan Walker MI 50-59 12 Grand Rapids Nordic Ski Team
29 46:43 187 Madorski Mark Leonard MI 50-59 13 Nordic Ski Racer
30 47:01 101 Trost Karl Cheboygan MI 50-59 14 Straits Striders
31 47:40 110 Neier Rick Tawas City MI 50-59 15 XCHQ
32 48:43 122 Baron Tom Vermilion OH 50-59 16 XCHQ
33 49:04 185 Merwin Greg Lake Isabella MI 60-69 7 XCHQ
34 50:25 188 Haefner Bill Clarkston MI 70-79 1 Nordic Ski Racer
35 50:45 102 Biggs Steve Petoskey MI 60-69 8 Straits Striders
36 51:02 115 Lescinsky Harland Galena OH 50-59 17  
37 52:14 192 Frank Nizio Grosse Point MI 60-69 9 Nordic Ski Racer
38 52:35 108 Bourassa Michael Charlevoix MI 50-59 18 Straits Striders
39 52:47 109 Brickert Dan Peru IL 40-49 7 HH/CCSS
40 58:23 170 Porter Jefree Cleveland OH 50-59 19  
41 01:01 190 Block Peter Park Ridge IL 50-59 20  
42 1:09:57 119 Wells Richard Hamtramck MI 60-69 10 XCHQ
  DNF 116 Paull Denny Cheboygan MI 40-49 8 Straits Striders