Skip navigation
www.forbushcorner.com

Garland Grip Classic Results

Sat, Jan  22, 2005

Cassidy Edwards (19:56) and Keefer Edwards (34:37) were the fastest juniors in the 6 Km; Julie Houle (23:23, 6 Km) and Denny Paull (35:26) led the seniors in the 2005 Garland Grip Class Race at Garland Resort.

Pictures from the race can be found here.

The course consisted of a 3 Km loop completed 4 times for the men for 12 Km total, and twice for juniors and women, for a 6 Km total.

Before the race started, the tracks were pretty blown in with light and fluffy new snow. Racers warming up by doing loops around the course quickly packed the tracks into very skiable condition.

The weather during the race was a brisk 9F with a bit of a breeze.

Place Bib Last Name First Name City Dist Time Rank
Female 13 & Under - 5 Km
1 1032 Timm Alexandra Bay City 5.0 0:34:36 12
2 1003 Patterson Britta Cadillac 5.0 0:39:40 18
Female 14-15 - 5 Km
1 1009 Barton Rebecca Homer 5.0 0:30:24 9
2 1053 Patterson Kaitlyn Cadillac 5.0 0:34:58 14
Female 16-17 - 5 Km
1 1034 Gulledge Catarina Roscommon 5.0 0:25:33 4
Male 13 & Under - 5 Km
1 1035 Lamson Trevor Farmington Hills 5.0 0:41:25 20
Male 14-15 - 5 Km
1 57 Edwards Keefer Glen Arbor 5.0 0:34:37 13
Female 18-19 - 5 Km
1 1006 Edwards Cassidy Glen Arbor 5.0 0:19:56 1
Male 20-29 - 10 Km
1 66 Trieblod Andrew Spring Arbor 10.0 0:35:29 2
2 142 Kuhl Steve Brieghton 10.0 0:36:48 5
3 86 Zehnder Jake Harbor Springs 10.0 0:39:54 7
4 61 Schmude Mark Ypislanti 10.0 0:48:26 32
Female 30-39 - 5 Km
1 1005 Houle Julia Brieghton 5.0 0:23:23 2
2 1036 Caldwell Wendy Whitmore Lake 5.0 0:31:42 10
Female 40-49 - 5 Km
1 1038 Hardin Tracy Cheboygan 5.0 0:23:31 3
2 1030 Kostrzewa Amy Northville 5.0 0:26:06 5
3 1001 Patterson Diane Cadillac 5.0 0:37:20 16
Female 50-59 - 5 Km
1 1004 Witte Lynne Mt. Clemens 5.0 0:26:50 6
2 1033 Peterson Gussie Midland 5.0 0:27:10 7
3 1039 Mueller-Brumbaugh Carole Rockford 5.0 0:28:34 8
4 1008 Dorian Gretchen Brutus 5.0 0:38:54 17
5 1031 Merwin Carole Lake Isabella 5.0 0:40:45 19
Female 60-69 - 5 Km
1 1007 Murray Jean Mt Pleasant 5.0 0:33:40 11
2 1037 Caldwell Beth Ann Arbor 5.0 0:36:29 15
Male 30-39 - 10 Km
1 124 Vreeken Steven Rochester Hills 10.0 0:42:22 15
2 146 Svoren Derek Cleveland Hieghts 10.0 0:45:09 20
3 112 Caldwell Ben Whitmore Lake 10.0 0:47:00 27
4 67 Feldkamp Tim Ann Arbor 10.0 0:49:51 37
Male 40-49 - 10 Km
1 137 Paull Denny Cheboygan 10.0 0:35:26 1
2 82 Weingartz Chris Petoskey 10.0 0:39:55 8
3 150 Heidinger Mike Plymouth 10.0 0:40:23 9
4 85 Dufour Yvon Brighton 10.0 0:40:49 11
5 63 Muha Mike Wixom 10.0 0:41:00 12
6 87 Seamon Michael Mt Pleasant 10.0 0:41:56 14
7 138 Barton Bruce Homer 10.0 0:42:59 16
8 64 Heady Doug Ann Arbor 10.0 0:44:00 18
9 141 Kurz Mark Indian River 10.0 0:45:32 21
10 133 Madorski Mark Leonard 10.0 0:46:33 25
11 131 Kanaby Larry Bad Axe 10.0 0:49:47 36
12 127 Hardin John Cheboygan 10.0 0:49:52 38
13 147 Moore Joel Harbor Springs 10.0 0:51:40 42
14 115 Roth Ken Northville 10.0 0:52:36 43
15 145 Neier Rick Tawas City 10.0 0:53:16 44
16 58 Thielfoldt Devan Troy 10.0 0:57:42 51
17 139 Ernst Dale Sandusky 10.0 1:03:44 55
18 113 Lamson David Farmington Hills 10.0 1:13:43 57
Male 50-59 - 10 Km
1 123 Onthank Cliff Traverse City 10.0 0:36:39 3
2 114 Worsnop Greg Paw Paw 10.0 0:36:40 4
3 121 Brundage Bill Traverse City 10.0 0:38:55 6
4 65 Triebold Tim Spring Arbor 10.0 0:40:36 10
5 128 Peterson Curt Midland 10.0 0:41:32 13
6 143 Fultz Dick Roscommon 10.0 0:43:52 17
7 125 Kaltz William Pinckney 10.0 0:44:07 19
8 134 Mills Fred Roscommon 10.0 0:45:35 22
9 118 Johnson Peter Whitehall 10.0 0:45:57 24
10 68 Luce Robin Central Lake 10.0 0:46:54 26
11 69 Jones Cris Roscommon 10.0 0:47:21 28
12 111 Smigiel Steve Ada 10.0 0:47:33 29
13 59 Siefert Joseph Grayling 10.0 0:48:10 30
14 136 Rynalski Frank Bay City 10.0 0:48:21 31
15 119 West Bob Allegan 10.0 0:48:48 34
16 149 VandeKopple Bob Pellston 10.0 0:48:55 35
17 51 Dawson Ken Farmington Hills 10.0 0:50:00 39
18 83 Timm Larry Bay City 10.0 0:50:20 41
19 62 Gambert George Bellaire 10.0 0:54:02 45
20 54 Johnson Max Brutus 10.0 0:54:43 46
21 84 Brumbaugh Ernie Rockford 10.0 0:55:05 47
22 52 Spencer Ruffner Tecumseh 10.0 0:56:00 48
23 88 Merwin Greg Lake Isabella 10.0 0:56:40 49
24 140 Lannen Charles South Boardman 10.0 0:56:57 50
25 129 Sexton Ron South Lyon 10.0 1:01:39 54
26 55 Wells Richard Hamtramick 10.0 1:08:55 56
27 117 Ruderman Gary Chicago 10.0 1:15:08 58
Male 60-69 - 10 Km
1 80 Clary Ed Amherst 10.0 0:45:39 23
2 50 Greening Tim N. Muskegon 10.0 0:48:36 33
3 116 Drysdale Ray Albion 10.0 0:58:36 52
Male 70 & Over - 10 Km
1 110 Tikka Tehno Sault St Marie 10.0 0:50:11 40
2 122 Sturtevent John Roscommon 10.0 1:00:27 53