Skip navigation
www.usskipoles.com/

Byer & Dawson Win Gran Travers Classic

Wed, Feb  16, 2005 - By Mike Muha

Christian Byar wons the Gran Travers in 38:24, one second ahead of Greg Worsnop. Randy Bladel finished third, one day after he won the Vasa 27Km Classic Race.

Team NordicSkiRacer Natalie Dawson, back home from school in Albuquerque, New Mexico,  beat out Tracy Hardin for first place among women. Amy Kostrzewa came in third.

Conditions were fast and rock hard. With temperatures in the 20's, the melting that occurred with Saturday's warm temperatures froze solid, creating very abrasive trail conditions. Many racers complained that their klister was gone in the first few kilometers of the race.

The faster racers pretty much doublepoled the course, using a herringbone to climb the hills in the Jack Pine loop.

Here's pictures of the Start, skiers Heading out on the course, and racers Returning after skiing Jack Pine.

 

                             AGE GROUP RESULTS
                               GRAN TRAVERS'
                         SUNDAY, FEBRUARY 13, 2005
 
    ************ MALE OVERALL WINNERS ************
Place Oal Name                    No.   Town              Sta Ag Time    
===== === ======================= ===== ================= === == ======= 
    1     Christian Byar              4 Spring Lake        MI 34   38:24 
    2     Gregory Worsnop            33 Paw Paw            MI 50   38:25 
    3     Randy Bladel               44 Granger            IN 49   40:25 

                          MALE AGE GROUP:  1 - 14
Place O'All Name                    No.   Town              Sta    Time    
===== ===== ======================= ===== ================= === == ======= 
    1    44 Andrew Darrell             24 Kalamazoo          MI 12 1:29:17 

                         MALE AGE GROUP:  30 - 39
Place O'All Name                    No.   Town              Sta    Time    
===== ===== ======================= ===== ================= === == ======= 
    1     1 Christian Byar              4 Spring Lake        MI 34   38:24 
    2    18 Tim Feldkamp               43 Ann Arbor          MI 39   51:01 

                         MALE AGE GROUP:  40 - 49
Place O'All Name                    No.   Town              Sta    Time    
===== ===== ======================= ===== ================= === == ======= 
    1     3 Randy Bladel               44 Granger            IN 49   40:25 
    2     4 Yvon Dufour                 7 Brighton           MI 41   41:40 
    3     7 Michael Seaman             32 Mt. Pleasant       MI 40   43:14 
    4     8 Doug Heady                 40 Ann Arbor          MI 47   45:00 
    5     9 Jeff Potter                42 Williamston        MI 43   45:48 
    6    11 Mark Kurz                  30 Indian River       MI 47   46:49 
    7    12  Smith                     51 Williamsburg       MI 43   47:04 
    8    19 Bob Eifler                  8 Traverse City      MI 46   51:07 
    9    21 Ken Roth                   38 Northville         MI 44   52:25 
   10    23 Rick Neier                 36 Tawas City         MI 47   53:53 
   11    30 John Hardin                53 Cheboygan          MI 49   58:34 
   12    37 Victor Dolzan              41 Elkhart            IN 45 1:09:26 
   13    43 Doug Brimley                2 Mason              MI 47 1:27:07 
   14    46 Steve Darrell              26 Kalamazoo          MI 46 1:33:38 

                         MALE AGE GROUP:  50 - 59
Place O'All Name                    No.   Town              Sta    Time    
===== ===== ======================= ===== ================= === == ======= 
    1     2 Gregory Worsnop            33 Paw Paw            MI 50   38:25 
    2     5 Ken Dawson                 48 Farmington         MI 54   41:57 
    3     6 Don Camp                   56 Grand Haven        MI 52   43:03 
    4    10 Dick Fultz                 45 Roscommon          MI 55   46:17 
    5    13 Randy Kessler              52 Milford            MI 50   47:18 
    6    14 Fred Mills                 11 Roscommon          MI 50   47:44 
    7    15 Robin Luce                 10 Central Lake       MI 53   48:25 
    8    16 Lee Ries                   14 Howell             MI 57   50:34 
    9    20 Bob Vande Kopple           34 Pellston           MI 53   51:24 
   10    22 Hap Wright                 58 Boyne City         MI 58   53:15 
   11    28 Spencer Ruffner            35 Clinton            MI 53   57:47 
   12    31 George Gambert             46 Beulah             MI 57   59:59 
   13    34 Rick Kraai                 29 Holland            MI 52 1:03:19 
   14    38 Mike Schaeffer             15 Traverse City      MI 56 1:11:17 

                         MALE AGE GROUP:  60 - 69
Place O'All Name                    No.   Town              Sta    Time    
===== ===== ======================= ===== ================= === == ======= 
    1    17 Bob Gregg                  27 Escanaba           MI 62   50:40 
    2    25 Patrick Tobin              21 Traverse City      MI 66   54:42 
    3    32 Ray Drysdale                6 Albion             MI 62 1:01:58 
    4    47 Gene Dehnert               47 Mishawaka          IN 64 1:42:12 

                         MALE AGE GROUP:  70 - 98
Place O'All Name                    No.   Town              Sta    Time    
===== ===== ======================= ===== ================= === == ======= 
    1    42 Marvin Stevenson           18 Rochester Hills    MI 70 1:25:28 


    ************ FEMALE OVERALL WINNERS ************
Place Oal Name                    No.   Town              Sta Ag Time    
===== === ======================= ===== ================= === == ======= 
    1     Natalie Dawson             49 Albuquerque        NM 24   54:39 
    2     Tracy Hardin               54 Cheboygan          MI 48   55:45 
    3     Amy Kostrzewa              37                       44   56:55 

                         FEMALE AGE GROUP:  1 - 14
Place O'All Name                    No.   Town              Sta    Time    
===== ===== ======================= ===== ================= === == ======= 
    1    40 Kaitlyn Patterson          57 Cadillac           MI 14 1:15:12 

                        FEMALE AGE GROUP:  20 - 29
Place O'All Name                    No.   Town              Sta    Time    
===== ===== ======================= ===== ================= === == ======= 
    1    24 Natalie Dawson             49 Albuquerque        NM 24   54:39 

                        FEMALE AGE GROUP:  30 - 39
Place O'All Name                    No.   Town              Sta    Time    
===== ===== ======================= ===== ================= === == ======= 
    1    33 Susan Brian                50 Benzonia           MI 36 1:02:27 
    2    35 Kerri Finlayson            60 Petoskey           MI 31 1:04:29 

                        FEMALE AGE GROUP:  40 - 49
Place O'All Name                    No.   Town              Sta    Time    
===== ===== ======================= ===== ================= === == ======= 
    1    26 Tracy Hardin               54 Cheboygan          MI 48   55:45 
    2    27 Amy Kostrzewa              37                       44   56:55 
    3    36 Susan Martin               59 Boyne City         MI 48 1:04:29 
    4    41 Diane Patterson            55 Cadillac           MI 44 1:19:35 

                        FEMALE AGE GROUP:  50 - 59
Place O'All Name                    No.   Town              Sta    Time    
===== ===== ======================= ===== ================= === == ======= 
    1    29 Lynne Witte                39 Mount Clemens      MI 50   57:52 
    2    39 Kathy Schreckengost        16 Erie               PA 56 1:12:37 
    3    45 Joan Darrell               25 Kalamazoo          MI 52 1:29:17