Skip navigation
www.usskipoles.com/

Williams and Dawson win 20 Km Garland Glide

Results

Tue, Jan  20, 2009 - By Mike Muha

Ross Williams won his first senior men's race of the year at the Garland Glide, while Natalie Dawson picked up her second victory of the weekend, having won the Garland Gripper the day before.

Williams finished the 19.8 Km, two-lap course in 1:08:32, 36 seconds ahead of second place finisher Cliff Onthank (1:09:08). Six seconds behind Onthank was John Gravlin, in 1:09:14.

Dawson won in 38:48 in the 9.9 Km senior women's division, and had the second fast time of the day, beaten only by the junior male champion, Brendan Baic. Susan Vigland came in second in 40:18, with Tracy Hardin another 31 seconds behind in 40:49 for third.

2009 Garland Glide cross county ski race

Cliff Onthank heads into the finish in 2nd place overall

Kaitlyn Patterson notched another victory in her belt this season as the overall junior female winner with a time of 42:19. Katie Todd, Hannah Rickard, Maria Frick and Kayla Keenan were the top J3, J2, J1, and JO finishers.

 Brendan Baic also added another victory to his list by having the fastest time of the day in the 9.9 Km race, finishing in 35:35. Andrew Bruning, Evan Cover, Alex Lance, and James Padden topped the J3, J2, J1, and JO junior male divisions.

The race, with only 60 feet of climbing per lap, offered little in the way of a downhill to catch your breath. Most racers were redlined most of the way. With 4-6 inches of new packed snow - and more falling, conditions were soft, and softer still for the second lap of the senior men's race. Racers who were light on their feet had the advantage.

2009 Garland Glide cross country ski racer

John Gravlin (110) and Todd Vigland (140) sprint for third place.
(photos: Bill Kaltz)

Temperatures were still cold, not quite as cold as Saturday's Garland Gripper, but still in the high single-digits and maybe low teens. The course was a bit longer than in previous years, passing through new sections of wood trail.

Lunch: spaghetti, salad, garlic bread, brownies - and lots of giveaways including multiple overnight stays in Garland's beautiful lodge and tickets to the Garland Gourmet Glide.

 

PLACE BIB LAST NAME FIRST NAME CITY TIME Overall
RANK
Division
RANK
Junior Female 10 Km
Overall Winner - Junior Female
1 1001 Patterson Kaitlyn Cadillac 0:42:19 11 1
J3 Female 13 & Under
1 1078 Todd Katie Grand Rapids 1:12:48 65 18
J2 Female 14-15
1 1070 Rickard Hannah Traverse City 0:47:34 31 6
2 1005 Hawke Clancey Traverse City 0:57:56 52 13
3 1076 VanDomellen Kaylee Traverse City 1:04:03 57 15
4 1072 Padden Alyssa Traverse City 1:06:03 60 16
5 1047 Schilkey Emma Traverse City 1:08:20 63 17
6 1036 Porter Amanda Traverse City 1:14:07 66 19
7 1077 Ehle Samantha Traverse City 1:19:07 68 21
8 1049 Hardesty-Moore Molly Traverse City 1:19:20 69 22
J1 Female 16-17
1 1056 Frick Maria Williamsburg 0:42:54 15 2
2 1044 Otwell Julia Traverse City 0:44:23 18 3
3 1009 Meachum Hannah Traverse City 0:46:46 29 4
4 1058 Egbert Megan Traverse City 0:47:04 30 5
5 1032 Swaffer Rachel Traverse City 0:49:13 34 7
6 1039 Brennan Brady East Jordan 0:49:20 35 8
7 1055 Perkins Katie Traverse City 0:52:45 43 10
8 1029 Andriese Lizzie (Amy) Traverse City 0:54:31 47 11
9 1034 Ward Anna Traverse City 1:01:55 56 14
10 1060 Thompson Megan Traverse City 1:18:42 67 20
11 1035 Perria Colleen Traverse City 1:34:42 72 23
OJ Female 18-19
1 1003 Keenan Kayla Traverse City 0:52:41 42 9
2 1064 Hertler Katie Traverse City 0:55:22 49 12
Junior Male 10 Km
Overall Winner - Junior Male
1 1042 Baic Brendan Walloon Lake 0:35:35 1 1
J3 Male 13 & Under
1 1041 Bruning Andrew Traverse City 0:54:42 48 22
2 1066 Todd Spenser Grand Rapids 1:35:16 73 23
J2 Male 14-15
1 1040 Cover Evan Traverse City 0:40:22 8 6
2 1026 Buttrick Bobby Traverse City 0:42:45 14 9
3 1092 Icard Joel Traverse City 0:45:58 23 11
4 1073 Roberts Travis Lake City 0:46:03 24 12
5 1025 Westerman Matt Traverse City 0:46:22 25 13
6 1067 Lance Josh Traverse City 0:48:20 32 15
7 1054 Hawke Alex Traverse City 0:48:29 33 16
8 1059 Jacobson Karl Traverse City 0:53:57 45 20
J1 Male 16-17
1 1014 Lance Alex Traverse City 0:39:00 3 2
2 1013 Schilkey Garrett Traverse City 0:39:53 4 3
3 1089 Norris Micah Traverse City 0:39:58 5 4
4 1046 Jacobson Alan Traverse City 0:40:09 6 5
5 1012 Kane Kevin Traverse City 0:42:43 12 7
6 1053 Anderson John Traverse City 0:42:44 13 8
7 1074 Roach Shawn Traverse City 0:44:38 19 10
8 1063 Heimburger Matt Traverse City 0:50:13 38 17
9 1004 Keenan Ryen Traverse City 0:50:14 39 18
10 1084 LaBonte Scott Traverse City 0:52:06 41 19
11 1017 Trubac Spencer Traverse City 0:54:15 46 21
OJ Male 18-19
1 1016 Padden James Traverse City 0:46:43 28 14
Senior Female 10 Km
Overall Winner - Senior Female
1 1028 Dawson Natalie Farmington Hills 0:38:48 2 1
Female 20 To 29
1 1085 Witbrodt Hilary Auburn 0:53:12 44 15
2 1069 Peterson Adrianne Traverse City 1:01:14 55 20
Female 30 To 39
1 1083 Todd Amy Grand Rapids 0:43:19 17 6
2 1086 Mikolajczyk Kelly Willoughby 0:44:46 20 7
3 1048 Kirk Kellie Grayling 0:44:50 22 9
4 1033 Lemos Heather Grosse Point Woods 0:58:39 53 18
Female 40 To 49
1 1011 Vigland Susan Traverse City 0:40:18 7 2
2 1021 Wichern Amy Traverse City 0:41:05 10 4
3 1050 Kirt Karen Lake Leelanau 0:49:22 36 12
4 1027 Seager Christine Grayling 0:50:30 40 14
5 1030 Patterson Dianne Cadillac 1:07:09 61 23
Female 50 To 59
1 1024 Hardin Tracy Cheboygan 0:40:49 9 3
2 1082 Peterson Gussie Midland 0:43:02 16 5
3 1043 Van Dam Jean Boyne City 0:44:49 21 8
4 1087 Dawson Karen Farmington Hills 0:46:34 26 10
5 1080 Thompson Ellen Lewiston 0:49:53 37 13
6 1081 Mueller-Brumbaugh Carole Rockford 0:56:21 50 16
7 1010 Atkins Linda Ellsworth 1:00:40 54 19
8 1079 Allen Linda Grosse Pt 1:05:38 58 21
9 1015 Timm Cheryl Bay City 1:09:07 64 25
Female 60 To 69
1 1008 Lund Lorraine Harbor Springs 0:46:38 27 11
2 1052 Mendyk Connie Harbor Springs 0:57:11 51 17
3 1091 Wilks Amelia Mancelona 1:05:55 59 22
4 1088 Merwin Carole Lake Isabella 1:25:13 70 26
Female 70 & Over
1 1007 Caldwell Beth Ann Arbor 1:08:03 62 24
2 1006 Murray Jean Mt. Pleasant 1:27:18 71 27
Senior Male 20 Km
Overall Winner - Senior Male
1 158 Williams Ross Williamsburg 1:08:32   1
Male 20 To 29
1 151 Brown Greg Traverse City 1:16:38   17
2 166 Ward William Traverse City 1:17:03   19
3 136 Dawe Garrett Gaylord 1:18:09   21
4 195 Innis Raymond Traverse City 1:19:23   26
Male 30 To 39
1 140 Vigland Todd Traverse City 1:09:15   4
2 145 Schaefer Michael Grafton 1:11:52   7
3 164 Smith Robert Roscommon 1:13:41   11
4 1051 Caldwelll Wendy Whitmore Lake 1:14:18   13
5 187 VonWallmenich Theo Alma 1:28:30   38
6 149 Whittaker Jason Traverse City 1:55:15   57
Male 40 To 49
1 165 Todd Dell Grand Rapids 1:09:22   5
2 163 Goodman Glenn Bellaire 1:11:51   6
3 109 Foltz Jon Boyne City 1:15:25   14
4 167 Cornell Doug Corunna 1:15:42   16
5 122 Morgan Jon Milford 1:16:53   18
6 108 Seaman Michael Mt. Pleasant 1:18:00   20
7 107 Rockwood Andy Traverse City 1:18:15   22
8 103 Vreeken Steven Rochester Hills 1:18:44   24
9 100 Weiss Jerry Gaylord 1:19:49   29
10 156 Britton John Zanesfield 1:19:50   30
11 192 Green Jamie Gaylord 1:21:14   32
12 123 Webb Jon Hubbard Lake 1:23:01   34
13 196 Reehorst Tom Traverse City 1:23:10   35
14 198 Hallstrom Brian Ann Arbor 1:32:37   44
15 134 Smulski Hubert Grand Blanc 1:35:32   50
16 111 Ernst Dale Sandusky 1:55:10   56
  171 Bonadies Joseph Clarkston      
  180 Knudson Bill Lansing      
Male 50 To 59
1 142 Onthank Clifford Traverse City 1:09:08   2
2 110 Gravlin John Linwood 1:09:14   3
3 176 Bladel Randal Granger 1:12:45   8
4 121 Seager Steve Grayling 1:12:47   9
5 133 Dawson Ken Farmington Hills 1:13:40   10
6 178 Muha Mike Wixom 1:13:50   12
7 191 Pryor Jr. Jim Saginaw 1:15:26   15
8 172 Peterson Curt Midland 1:18:32   23
9 197 Van Dam Steve Boyne City 1:19:02   25
10 194 Kostrzewa John Traverse City 1:19:47   27
11 112 Mills Fred Roscommon 1:19:48   28
12 150 Moore Joel Harbor springs 1:19:54   31
13 116 Daly Matt Pinckney 1:22:29   33
14 173 Jaissle Rick Traverse City 1:24:28   36
15 157 Timm Larry Bay City 1:25:07   37
16 152 Baron Tom Vermilion 1:28:37   39
17 177 Bruning Peter Traverse City 1:28:53   41
18 131 Love John St. Johns 1:30:42   43
19 138 McClure Tim Roscommon 1:33:36   45
20 183 Atkins Dave Ellsworth 1:34:40   48
21 169 Foley Paul Midland 1:34:54   49
Male 60 To 69
1 184 Smigiel Steve Sr Ada 1:28:41   40
2 143 Brumbaugh Ernie Rockford 1:34:38   46
3 124 Merwin Greg Lake Isabella 1:34:39   47
4 105 Nizio Frank Grosse Point 1:36:34   51
5 193 Clary Ed Amherst 1:37:17   52
6 113 Meyer Jim Onaway 1:38:17   53
7 179 Whitlock Dave Mancelona 1:41:46   54
8 104 Ridgway Carl Oscoda 1:53:12   55
Male 70 & Over
1 175 Haefner Bill Clarkston 1:29:02   42