Skip navigation
www.rundlesport.com

Paull and Hardin win Hanson Hills Classic

Results

Mon, Feb  2, 2009 - By Mike Muha

Strait Striders Denny Paul and Tracy Hardin were the top senior finishers in the Hanson Hills 13K Classic on Sunday, February 1, 2009. Denny finished in 40:52, followed by Tom Dvoratchek (GRNST) 44:26 and Jon Foltz in 44:47.

Tracy Hardin won in 49:53. Ann Wagar picked up second in 51:47, with Ivanka Berkshire third in 49:53.

Yesterday’s junior winners, Brendan Baic and Kaitlyn Patterson, repeated their wins today. Team NordicSkiRacer’s  Baic won in 18:44. Raymond Innis and Lance Alex were second and third in 19:36 and 19:40.

Patterson finished in 22:35. Second and third were Rachel Swaffer and Maria Frick in 24:34 and 24:36.

Although the weather was the warmest of the year – we in the low to mid 30’s at start time, the snow remained cold enough from the prolonged weeks of cold that kick wax was not a real problem. The snow was still untransformed and powdery over a firm track.

 

SENIOR RESULTS

Age
Class
Overall First Name Last Name Sex Age
Group
Nordic Team Bib # Actual Time
1 5 Hilary Withbrodt F 20-29 HH/CCSS 587 0:58:54
 
1 4 Amy Todd F 30-39 Nordic Ski Racer 604 0:54:41
2 6 Kelly Mikolajczyk F 30-39 Nordic Ski Racer 602 0:58:55
3 17 Joy Dvoratchek F 30-39   607 1:15:49
 
1 2 Ann Wagar F 40-49 HH/CCSS 671 0:51:47
2 9 Kathy Marietti F 40-49 GRNST 652 1:05:50
3 11 Brenda Carlson F 40-49 HH/CCSS 672 1:08:32
4 12 Chris Evans F 40-49   670 1:08:43
5 13 Fran Upton F 40-49 XC/HQ 674 1:10:49
6 14 Pam Riehl F 40-49 XC/HQ 662 1:11:52
7 15 Annie Clifton F 40-49 XC/HQ 666 1:13:55
8 16 Shirlee Finch F 40-49 HH/CCSS 669 1:14:12
9 19 Christine Steager F 40-49 HH/CCSS 659 1:17:01
10 20 Susan Joslin F 40-49 XC/HQ 673 1:20:37
 
1 1 Tracy Hardin F 50-59 Straits 724 0:49:53
2 3 Ivanka Bershire F 50-59   717 0:54:04
3 7 Gussie Peterson F 50-59 HH/CCSS 706 1:00:50
4 10 Carole Mueller-Brumba F 50-59 GRNST 715 1:08:23
5 18 Mary Call F 50-59 Straits 734 1:16:08
6 21 Linda Allen F 50-59 Nordic Ski Racer 728 1:31:14
7 22 Cheryl Timm F 50-59 XC/HQ 729 1:37:44
 
1 8 Lorraine Lund F 60-69 Straits 757 1:02:32
2 24 Carole Merwin F 60-69 XC/HQ 755 DNF
 
1 23 Beth Caldwell F 70-79 XC/HQ 117 1:47:46
 
1 7 Greg Brown M 19-under TC 511 0:45:31
 
1 13 Melzar Coulter M 20-29 GRNST 588 0:46:49
1 63 Chris Nicholson M 20-29   586 1:34:15
 
1 2 Tom Dvoratchek M 30-39 GRNST 606 0:44:26
2 20 Robert Smith M 30-39 HH/CCSS 610 0:48:47
3 21 Gunter Wagner M 30-39 HH/CCSS 605 0:49:00
4 31 Theo Von Wallmenigh M 30-39 XC/HQ 608 0:54:27
5 46 Dan Motowski M 30-39 Nordic Ski Racer 609 1:01:43
6 51 Dan Brickert M 30-39   601 1:04:55
 
1 1 Denny Paull M 40-49 Straits 668 0:40:52
2 3 Jon Foltz M 40-49   661 0:44:47
3 6 Dell Todd M 40-49 GRNST 658 0:45:17
4 9 Yvon Dufour M 40-49 Nordic Ski Racer 667 0:46:00
5 11 Jamie Green M 40-49 HH/CCSS 660 0:46:37
6 14 Michael Seaman M 40-49 GRNST 655 0:47:15
7 16 Glenn Goodman M 40-49 HH/CCSS 657 0:47:28
8 19 Larry Kanaby M 40-49 XC/HQ 654 0:48:37
9 22 Matt Vajda M 40-49   664 0:49:40
10 25 Jon Webb M 40-49 HH/CCSS 676 0:51:36
11 27 Larry Brownell M 40-49   651 0:52:05
12 33 Doug Cornell M 40-49 Nordic Ski Racer 650 0:54:30
13 34 Mike Temkin M 40-49 XC/HQ 675 0:55:22
14 39 Mark  Freed M 40-49   656 0:57:30
15 42 Dale Ernst M 40-49 XC/HQ 653 0:59:35
16 52 Tim Mulhall M 40-49 Nordic Ski Racer 665 1:05:30
17 56 Robert MacLean M 40-49 Straits 663 1:09:40
 
1 4 John  Gravlin M 50-59 HH/CCSS 723 0:44:49
2 5 Doug Heady M 50-59 Nordic Ski Racer 703 0:45:15
3 8 Bill Brunidage M 50-59 HH/CCSS 719 0:45:56
4 10 Chris Weingartz M 50-59 Straits 714 0:46:13
5 12 Curt Peterson M 50-59 HH/CCSS 707 0:46:45
6 15 Mike Muha M 50-59 Nordic Ski Racer 704 0:47:24
7 17 Mike Quillinan M 50-59 XC/HQ 711 0:48:07
8 18 Robert Fairman M 50-59 HH/CCSS 730 0:48:11
9 23 Steve Seager M 50-59 HH/CCSS 713 0:49:42
10 29 Matt Dalty M 50-59 HH/CCSS 731 0:53:55
11 32 Dan Nolan M 50-59   716 0:54:27
12 35 Tom Baron M 50-59   732 0:55:46
13 37 Vincent Call M 50-59 Straits 733 0:56:25
14 38 Frank Rynalski M 50-59 XC/HQ 709 0:56:37
15 40 Mark  Madorski M 50-59 Nordic Ski Racer 710 0:57:40
16 41 Randy Woods M 50-59   701 0:58:00
17 43 Zbigy Zlobicki M 50-59 Nordic Ski Racer 705 0:59:57
18 44 Bill Ahrenberg M 50-59 Straits 718 0:59:58
19 45 Douglas Ball M 50-59 XC/HQ 721 1:01:13
20 48 John  Kruger M 50-59   727 1:02:41
21 49 Greg Worrel M 50-59 Nordic Ski Racer 726 1:03:10
22 50 Rick Kraai M 50-59 GRNST 712 1:04:08
23 55 Paul Foley M 50-59   708 1:08:03
24 57 Eric Slaughter M 50-59 HH/CCSS 722 1:10:58
25 59 Larry Mergentime M 50-59 XC/HQ 720 1:16:56
26 61 Mark  Abbe M 50-59 XC/HQ 725 1:19:39
27 65 Richard  Jaissel M 50-59   702 DNS
 
1 24 Chris Jones M 60-69 HH/CCSS 753 0:51:22
2 26 William Kaltz M 60-69 Nordic Ski Racer 760 0:51:38
3 28 Michael Keenan M 60-69 GRNST 752 0:53:15
4 36 Ernie Brumbaugh M 60-69 GRNST 754 0:56:11
5 47 Jim Meyer M 60-69 Straits 758 1:02:23
6 53 Greg Merwin M 60-69 XC/HQ 756 1:06:19
7 54 George Gambert M 60-69 Traverse Nordic 759 1:07:28
8 60 Richard  Wells M 60-69 XC/HQ 761 1:18:03
9 64 Gene Dehnert M 60-69   751 1:37:04
 
1 30 Bill Haefner M 70-79 Nordic Ski Racer 118 0:54:15
2 58 John  Caldwell M 70-79 XC/HQ 116 1:16:49
3 62 Marlin Stevenson M 70-79 XC/HQ 115 1:21:17

JUNIOR RESULTS

Age
Class
Overall First Name Last Name Sex Age
Group
Nordic Team Bib # Actual Time
1 5 Jane  Hinsenkamp F 13-15 TC 45 0:28:30
2 7 Kaylee  VanDomellen F 13-15 TC 52 0:33:02
3 8 Kennedy  Cullen F 13-15 TC 43 0:43:35
 
1 1 Katlin Patterson F 16-18 XCHQ 74 0:23:45
2 2 Rachel  Swaffer F 16-18 TC 51 0:24:34
3 3 Maria  Frick F 16-18 TC 56 0:24:36
4 4 Hannah  Meachum F 16-18 TC St Francis 72 0:24:37
5 6 Anna Ward F 16-18 TC 53 0:32:42
 
1 15 Sean Brownell M 12-under   81 0:42:24
2 17 Tim Brownell M 12-under   82 0:47:53
 
1 11 Bobby  Buttrick M 13-15 TC 30 0:23:30
2 13 Josh Lance M 13-15 TC 36 0:28:05
3 14 Travis  Roberts M 13-15 XCHQ 79 0:38:25
4 16 Kyle  Roberts M 13-15 XCHQ 80 0:46:11
 
1 1 Brendan Baic M 16-18 Nordic Ski Racer 75 0:18:44
2 2 Raymond  Innis M 16-18 TC 40 0:19:36
3 3 Alex  Lance M 16-18 TC 67 0:19:40
4 4 James  Padden M 16-18 TC 37 0:21:13
5 5 Micah  Norris M 16-18 TC 41 0:21:43
6 6 Kevin Kane M 16-18 TC St Francis 73 0:21:45
7 7 Spencer  Trubac M 16-18 TC 76 0:22:12
8 8 John  Anderson M 16-18 TC St Francis 71 0:22:35
9 9 Matthew Heimburger M 16-18 TC 54 0:22:49
10 10 Alan Jacobson M 16-18 TC 78 0:23:11
11 12 Joel  Icard M 16-18 TC 77 0:23:31
12 18 David  Engquist 16-18 TC 32 0:23:30