Skip navigation
www.cxcacademy.com/

Cover and Wiitala win High School Sprints

GLD

Sun, Feb  20, 2011 - By Mike Muha

Evan Cover and Ellen Wittala won the Michigan High School Championship sprint. Cover beat yesterday's Pursuit champion in the A-Final. Alan Toczydlowski was third.

Wittala win was her second victory of the weekend, having won Friday's Pursuit race. In second was Anna Meese. Third was Britta Schroeter.

2011 MI State Championship - XC Skiing - Vasa Ski Trails - Sprint

BOYS
Final Rank Last Name First Name Team Qual Time Qual Rank QF QF Rank SF SF Rank F F Rank
1 Cover Evan T.C. Central Trojans 2:25 2 BQF4 1 BSF2 1 BF-A 1
2 Williams Ross T.C. Central Trojans 2:21 1 BQF1 1 BSF1 1 BF-A 2
3 Toczydlowski Alan Copper Country A 2:35 10 BQF4 2 BSF2 2 BF-A 3
4 Karinen Peter Copper Country A 2:32 4 BQF2 1 BSF1 2 BF-A 4
5 Touwey Andy Marquette HS 2:34 8 BQF1 2 BSF1 4 BF-B 1
6 McFadden Mike Marquette HS 2:37 12 BQF2 2 BSF1 3 BF-B 2
7 Lance Josh T.C. Central Trojans 2:30 3 BQF3 2 BSF2 4 BF-B 3
8 Keenan Ryen T.C. Central Trojans 2:33 6 BQF3 1 BSF2 3 BF-B 4
9 Wagner Eric Marquette HS 2:32 5 BQF2 3        
10 Gray Marty Marquette HS 2:34 7 BQF4 3        
11 Bruning Andrew T.C. Central Trojans 2:35 9 BQF1 3        
12 Haataja Hendrick Copper Country A 2:37 11 BQF3 3        
13 Johnston Zeb Marquette HS 2:37 13 BQF2 4        
14 Icard Joel T.C. Central Trojans 2:45 14 BQF3 4        
15 Featherly Zeb Copper Country A 2:48 15 BQF4 4        
16 Colling Connor Copper Country A 2:55 16 BQF1 4        
17 Wiitala Mike Superiorland A 2:55 17            
18 Durand Ian Vasa SC 2:57 18            
19 Anderson Johnathan T.C. St. Francis 2:58 19            
20 Hawke Alex T.C. West 2:59 20            
21 Wood Dan Copper Country A 3:00 21            
22 Needham Charles T.C. Central Black 3:01 22            
23 Ludebacher Freddie Lake Michigan 3:02 23            
24 Trippe Kevin T.C. Central Gold 3:05 24            
25 Maise Nathan Copper Country B 3:07 25            
26 Smith Mark Lake Michigan 3:08 26            
27 Kelly Caleb T.C. Central Black 3:10 27            
28 Eckstrom Graig Superiorland A 3:13 28            
29 Brownell Sean T.C. West 3:15 29            
30 Siciliano Mike T.C. Central Black 3:18 30            
31 Brownell Tim T.C. West 3:19 31            
32 Leahy Frank T.C. Central Black 3:19 32            
33 Pfeiffer Stefan T.C. Central Black 3:20 33            
34 Myers Jacob T.C. Central Gold 3:25 34            
35 Clulo Ryan T.C. St. Francis 3:25 35            
36 Heimburger Caleb T.C. Central Gold 3:27 36            
37 Millard Charlie Lake Michigan 3:30 37            
38 Goble Reid Lake Michigan 3:32 38            
39 Hansen Conner T.C. Central Gold 3:35 39            
40 Jacobson Peter T.C. Central Gold 3:59 40            
41 Gourdie Levi T.C. West 4:00 41            
GIRLS
Final Rank Last Name First Name Team Qual Time Qual Rank QF QF Rank SF SF Rank F F Rank
1 Wiitala Ellen Marquette HS 2:58 6 GQF3 1 GSF2 2 GF-A 1
2 Meese Anna Copper Country A 2:48 1 GQF1 1 GSF1 1 GF-A 2
3 Schroeter Britta Gogebic SC 2:54 4 GQF2 1 GSF1 2 GF-A 3
4 Oppliger Ruth Copper Country A 2:53 3 GQF3 2 GSF2 1 GF-A 4
5 DeLong Evelyn Copper Country A 2:48 2 GQF4 1 GSF2 3 GF-B 1
6 Herud Ida Copper Country A 2:57 5 GQF2 2 GSF1 3 GF-B 2
7 Oppliger Louise Copper Country B 3:02 8 GQF1 2 GSF1 4 GF-B 3
8 Sharp Isabel Copper Country A 3:01 7 GQF4 2 GSF2 4 GF-B 4
9 Wheeler Annika Copper Country B 3:03 9 GQF1 3        
10 Karinen Nina Copper Country B 3:11 10 GQF4 3        
11 Pflughoeft Lauren T.C. Central Trojans 3:18 11 GQF3 3        
12 Floode Shiela Marquette HS 3:27 13 GQF2 3        
13 Goble Sarah Lake Michigan 3:25 12 GQF2 4        
14 Padden Alyssa T.C. Central Trojans 3:29 14 GQF3 4        
15 Potts Abby Marquette HS 3:29 15 GQF4 4        
16 VanDommelen Kaylee T.C. West 3:32 16 GQF1 4        
17 Brennan Brady Lake Michigan 3:32 17            
18 Hawke Clancey T.C. West 3:33 18            
19 Cullen Kennedy T.C. Central Trojans 3:44 19            
20 Davis  Hannah T.C. Central Trojans 3:46 20            
21 Patterson Britta Lake Michigan 3:46 21            
22 Minor Kendall T.C. Central Trojans 3:49 22            
23 Padden Hayley T.C. Central Black 3:54 23            
24 Puskala Paulina Marquette HS 3:57 24            
25 Chung Jami T.C. Central Black 3:59 25            
26 Stanton Katie T.C. Central Trojans 4:02 26            
27 Argaropolous Kayla Marquette HS 4:05 27            
28 Yancho Stasha T.C. West 4:05 28            
29 Cover Erin T.C. Central Black 4:27 29            
30 Zobeck Zoe Vasa SC 4:28 30            
31 Cooney Katie T.C. Central Black 4:32 31            
32 Trippe Clara T.C. Central Black 4:49 32