Skip navigation
www.forbushcorner.com

Mclean & Gebhart Win 2006 Boyne Highlands 10K Clasic

Results

Sun, Mar  12, 2006 - By Mike Muha

What rain? It was bright and sunny for the Boyne Highlands 10K Classic on Saturday, March 11. OK, maybe it was a little warm - it was between 40 and 45F when the starting gun went off.

Dave Mclean (GRNST), Hugh Pritchard (Team NordicSkiRacer) and Denny Paull (Straits Striders) took the top three in the men's division. David won in 35:54. Hugh and Paul finished in 36:08 and 36:27.

In a very close race, Daniela Gebhart beat out Staits Striders teammate Tracy Hardin by only 2 seconds, 43:23 to 43:25. Connie Medyk rounded out third in 1:04:29.

The sunny valley required klister, but several people commented that the snow on shaded hills was more of an untransformed wet powder! Hard wax over klister seemed to work well.  

CLASS RESULTS
Class
Place
Bib
Number
Name Team Gender Age Class Time
WOMEN
1 293 Gebhart, Daniella SS F 44 F 40-49 0:43:23
2 329 Hardin, Tracy SS F 49 F 40-49 0:43:25
1 311 Medyk, Connie SS F 59 F 50-59 1:04:29
2 327 Merwin, Carole XCSHQ F 59 F 50-59 1:34:00
1 310 Murray, Jean XCSHQ F 68 F 60+ 1:26:31
2 306 Caldwell, Beth XCSHQ F 68 F 60+ 1:38:54
MEN 20-29
1 319 Stevens, Andrew NSR M 29 M 20-29 0:37:16
2 284 Mitchell, Robert XCSHQ M 26 M 20-29 0:42:20
3 324 Coulter, Melzar GRNST M 26 M 20-29 0:42:55
MEN 30-39
1 281 Pritchard, High NSR M 38 M 30-39 0:36:08
2 288 Fanslow, Dave NSR M 39 M 30-39 0:38:40
3 320 Byar, Christian GRNST M 35 M 30-39 0:39:57
4 307 Goodman, Glenn CCSS M 39 M 30-39 0:43:14
5 283 Robinson, Tim NSR M 39 M 30-39 0:44:19
6 325 Gurney, Pete   M 31 M 30-39 0:54:58
7 328 Mans, Jeff   M 31 M 30-39 1:06:33
MEN 40-49
1 321 Mclean, David GRNST M 46 M 40-49 0:35:54
2 313 Paull, Denny SS M 42 M 40-49 0:36:27
3 315 Seaman, Michael GRNST M 41 M 40-49 0:42:23
4 287 Kanaby, Larry XCSHQ M 44 M 40-49 0:45:03
5 292 Berndt, Detlef SS M 48 M 40-49 0:45:05
6 282 Feldkamp, Tim NSR M 40 M 40-49 0:45:10
7 296 Kurz, Mark SS M 48 M 40-49 0:46:36
8 294 Madorski, Mark NSR M 49 M 40-49 0:47:06
9 298 Eifler TCN M 47 M 40-49 0:50:25
10 290 Moore, Jeff SS M 49 M 40-49 0:50:39
11 286 Ernst, Dale XCSHQ M 42 M 40-49 0:51:56
12 309 Neir, Rick XCSHQ M 48 M 40-49 0:53:22
13 291 Snyder, Bill   M   M 40-49 0:53:50
MEN 50-59
1 317 Brundage, Bill TCN M 55 M 50-59 0:39:16
2 304 Camp, Don GRNST M 53 M 50-59 0:41:04
3 289 Weingartz, Chris SS M 50 M 50-59 0:41:22
4 303 Worsnop, Greg GRNST M 51 M 50-59 0:43:04
5 316 Fultz, Dick CCSS M 56 M 50-59 0:44:54
6 280 Kaltz, William NSR M 58 M 50-59 0:45:11
7 308 Luce, Robin CCSS M 55 M 50-59 0:46:06
8 323 Wright, Hap SS M 59 M 50-59 0:51:22
9 285 Rynalski, Frank XCSHQ M 52 M 50-59 0:51:41
10 297 Nolan, Dan GRNST M 54 M 50-59 0:53:29
11 326 Merwin, Greg XCSHQ M 59 M 50-59 0:56:26
12 295 Kraai, Rick GRNST M 53 M 50-59 0:57:16
13 302 Gambert, George TCN M 58 M 50-59 0:59:50
14 299 Ahrenberg, Bill SS M 53 M 50-59 1:00:45
MEN 60+
1 312 Medyk, Marv SS M 62 M 60+ 0:45:16
2 301 Irish, Dave SS M 69 M 60+ 0:55:37
3 300 Drysdale, Ray XCSHQ M 63 M 60+ 0:59:02
4 305 Caldwell, John XCSHQ M 70 M 60+ 1:02:18
5 314 Boal, Ellis SS M 61 M 60+ 1:02:53
6 318 Wells, Richard XCSHQ M 60 M 60+ 1:13:39
  322 Gilbert, Darwin SS M 76 M 60+ DNF
JUNIORS
1 169 Morgan, Greg ON M 19  J OJ 1:25:24
1 170 Hammersley, Philip   M 12 J 13&U 1:06:29
OVERALL RESULTS
Place
Overall
Bib
Number
Name Team Gender Age Class Time
1 321 Mclean, David GRNST M 46 M 40-49 0:35:54
2 281 Pritchard, High NSR M 38 M 30-39 0:36:08
3 313 Paull, Denny SS M 42 M 40-49 0:36:27
4 319 Stevens, Andrew NSR M 29 M 20-29 0:37:16
5 288 Fanslow, Dave NSR M 39 M 30-39 0:38:40
6 317 Brundage, Bill TCN M 55 M 50-59 0:39:16
7 320 Byar, Christian GRNST M 35 M 30-39 0:39:57
8 304 Camp, Don GRNST M 53 M 50-59 0:41:04
9 289 Weingartz, Chris SS M 50 M 50-59 0:41:22
10 284 Mitchell, Robert XCSHQ M 26 M 20-29 0:42:20
11 315 Seaman, Michael GRNST M 41 M 40-49 0:42:23
12 324 Coulter, Melzar GRNST M 26 M 20-29 0:42:55
13 303 Worsnop, Greg GRNST M 51 M 50-59 0:43:04
14 307 Goodman, Glenn CCSS M 39 M 30-39 0:43:14
15 293 Gebhart, Daniella SS F 44 F 40-49 0:43:23
16 329 Hardin, Tracy SS F 49 F 40-49 0:43:25
17 283 Robinson, Tim NSR M 39 M 30-39 0:44:19
18 316 Fultz, Dick CCSS M 56 M 50-59 0:44:54
19 287 Kanaby, Larry XCSHQ M 44 M 40-49 0:45:03
20 292 Berndt, Detlef SS M 48 M 40-49 0:45:05
21 282 Feldkamp, Tim NSR M 40 M 40-49 0:45:10
22 280 Kaltz, William NSR M 58 M 50-59 0:45:11
23 312 Medyk, Marv SS M 62 M 60+ 0:45:16
24 308 Luce, Robin CCSS M 55 M 50-59 0:46:06
25 296 Kurz, Mark SS M 48 M 40-49 0:46:36
26 294 Madorski, Mark NSR M 49 M 40-49 0:47:06
27 298 Eifler, Bob TCN M 47 M 40-49 0:50:25
28 290 Moore, Jeff SS M 49 M 40-49 0:50:39
29 323 Wright, Hap SS M 59 M 50-59 0:51:22
30 285 Rynalski, Frank XCSHQ M 52 M 50-59 0:51:41
31 286 Ernst, Dale XCSHQ M 42 M 40-49 0:51:56
32 309 Neir, Rick XCSHQ M 48 M 40-49 0:53:22
33 297 Nolan, Dan GRNST M 54 M 50-59 0:53:29
34 291 Snyder, Bill   M   M 40-49 0:53:50
35 325 Gurney, Pete   M 31 M 30-39 0:54:58
36 301 Irish, Dave SS M 69 M 60+ 0:55:37
37 326 Merwin, Greg XCSHQ M 59 M 50-59 0:56:26
38 295 Kraai, Rick GRNST M 53 M 50-59 0:57:16
39 300 Drysdale, Ray XCSHQ M 63 M 60+ 0:59:02
40 302 Gambert, George TCN M 58 M 50-59 0:59:50
41 299 Ahrenberg, Bill SS M 53 M 50-59 1:00:45
42 305 Caldwell, John XCSHQ M 70 M 60+ 1:02:18
43 314 Boal, Ellis SS M 61 M 60+ 1:02:53
44 311 Medyk, Connie SS F 59 F 50-59 1:04:29
45 170 Hammersley, Philip   M 12 J 13&U 1:06:29
46 328 Mans, Jeff   M 31 M 30-39 1:06:33
47 318 Wells, Richard XCSHQ M 60 M 60+ 1:13:39
48 169 Morgan, Greg ON M 19  J OJ 1:25:24
49 310 Murray, Jean XCSHQ F 68 F 60+ 1:26:31
50 327 Merwin, Carole XCSHQ F 59 F 50-59 1:34:00
51 306 Caldwell, Beth XCSHQ F 68 F 60+ 1:38:54
52 322 Gilbert, Darwin SS M 76 M 60+