Skip navigation
www.cross-country-ski.com

CXC announces 2008 elite and development groups

Thu, May  22, 2008 - By CXC Skiing

The Board of Directors of CXC is pleased to announce the Regional Elite Group and State Development Groups. The Central ski community can be very proud of these dedicated and talented athletes. The CXC staff looks forward to a great preparation period and an even higher level of success in the future.

The CXC Regional Elite Group and State Development Groups for Spring 2008 are congratulated on a great Season!

Regional Elite Group

These athletes achieved top finishes at Junior National Championships, Senior National Championships, National Collegiate Championships, and ended the season high on the USSA National Ranking List for their respective age categories:

J2 Boys

Andrew Dodds

Apple Valley, MN

 

 

 

J2 Girls

Summer Ellefson

Park Rapids, MN

 

 

 

J1 Boys

Joe Dubay

Andover, MN

 

Chris Bowler

Wausau, WI

 

 

 

J1 Girls

Jessie Diggins

Stillwater, MN

 

 

 

OJ Boys

Doug DeBold

Wayzata, MN

 

Ben Fick

Forest Lake, MN

 

 

 

U23 Men

Karl Nygren

Prior Lake, MN

 

Jesse Lang

St Louis Park, MN

 

 

 

U23 Women

Julia Coulter

Traverse City, MI

 

Anna Coulter

Traverse City, MI

 

Cassidy Edwards

Glen Arbor, MI

 

 

 

Senior Men

Garrott Kuzzy

Hayward, WI

 

Brian Gregg

Hayward, WI

 

Bryan Cook

Rhinelander, WI

 

 

 

Senior Women

Caitlin Compton

Minneapolis, MN

 

Lindsay Williams

Marquette, MI

 

Lindsey Dehlin

Marquette, MI

Michigan State Development Group

Top finishers at the MI State High School Championships:

Girls

1. Olivia Orr

Copper Country

 

2. Kirsten Fjeldheim

Superiorland SC

 

3. Katie Holloway

Superiorland SC

 

4. Louise Oppliger

Copper Country

 

5. Kaitlyn Patterson

Lake Michigan SC

 

6. Julia Otwell

Traverse City Central

 

7. Hannah Meachum

Traverse City St Francis

 

8. Ruth Oppliger

Copper Country

 

9. Maria Frick

Traverse City Central

Boys

1. Tom McFadden

Superiorland SC

 

2. Mac Brennan

Lake Michigan SC (NSR)

 

3. Zach Wagner

Superiorland SC

 

4. Kai Sharp

Copper Country

 

5. Jay Woodbeck

Copper Country

 

6. Brendan Baic

Lake Michigan SC (NSR)

 

7. Anders Nienstadt

Superiorland SC

 

8. Elias Featherly

Copper Country

 

9. Toni Mattioli

Superiorland SC

Minnesota State Development Group

Top 10 finishers at the MN State High School Championships:

Girls

1. Jesse Diggins

Stillwater Area

 

2. Libby Ellis

Minneapolis Southwest

 

3. Addie Byrne

Grand Rapids

 

4. Lynn Duijndam

Roseville Area

 

5. Maria Tinbera

Burnsville

 

6. Katie Walsh

Stillwater Area

 

7. Ingrid Leask

Buffalo

 

8. Sharmila Ahmed

Burnsville

 

9. Annie Hart

St. Paul Academy & Summit

 

10. Danielle Berndt

Bloomington Kennedy

Boys

1. Joe Dubay

Andover

 

2. Hans Nygren

Lakeville South

 

3. Ben Brodin

Forest Lake

 

4. Ryan Wright

Forest Lake

 

5. Kasey Bacso

Wayzata

 

6. Erik Fagerstrom

Eden Prairie

 

7. Gunnar Dancer

Hastings

 

8. Bob Gerten

St Thomas Academy- Mendot

 

9. Ari Resnick

Minneapolis Southwest

 

10. Raleigh Goessling

*C-E-C Lumberjacks

Wisconsin State Development Group

Top 10 finishers at the WI State High School Championships:

Boys

1. Matt Pierce

Hayward

 

2. Matt Dugan

Waukesha West

 

3. Chris Bowler

Wausau Newman

 

4. Ben Hugus

Wausau West

 

5. John Grossi

Hayward

 

6. Birken Schimpff

Madison

 

7. Luke Gesior

Waukesha West

 

8. Dylan McGarthwaite

Hayward

 

9. Daniel Putman

Ashwaubenon

 

10. Scott Johanik

Drummond

Girls

1. Corrine Malcom

Hayward

 

2. Brittany Drengler

Wausau West

 

3. Melanie Hoffman

Ashwaubenon

 

4. Molly Burger

Hayward

 

5. Brooke Adams

Spooner

 

6. Eileen Burke

Wausau West

 

7. Elizabeth Simak

Hayward

 

8. Ana Roach

Lakeland

 

9. Felicia Gesior

Waukesha West

 

10. Stephanie Lynch

Wausau West

All of the above athletes, along with a limited number of petitioned athletes, will be invited to various training camps and clinics scheduled around the region throughout the preparation period. Details of all of the training opportunities and camps will follow shortly.

Once again, the CXC Board congratulates all of these fine athletes for raising the bar for the Region and supporting a higher level of expertise throughout the national and international ski community.