Skip navigation
www.forbushcorner.com

Paull and Hardin win on home course at Black Mountain Classic

Sun, Mar  2, 2008 - By Tom Cadwalader

On Saturday March 1st, the 6th annual Black Mountain Classic was run under perfect conditions. The course was very fast, the first 12 finishers bested last years winning time of 2:06:11. The snow the day before the event and hours of late night grooming had the course set for some very fast skiing.

The home course advantage certainly played out for Cheboygan’s Denny Paull and Tracy Hardin as they posted the best men’s and women’s times in the event. Paull’s winning time of 1:47:26 was a new course record. Hardin’s time of 2:10:10 was good enough for 14th overall and 1st in her division.

The event drew 75 registrations for the 34K race and 16 for the 10K non-completive tour.


Men
Overall
Place
Age
Division
Age
Place
Time Bib Last Name First Name City State/
Prov
Team
1 M40-49 1 1:47:26 176 Paull Denny Cheboygan MI Straits Striders
2 M30-39 1 1:50:16 183 Stevens Andrew Marquette MI Nordic Ski Racer
3 M50-59 1 1:52:58 152 Gravlin John Linwood MI Hanson Hills
4 M40-49 2 1:53:52 185 Fanslow Dave Ann Arbor MI Nordic Ski Racer
5 M30-39 2 1:53:57 202 Vigland Todd Traverse City MI  
6 M50-59 2 1:56:07 160 Weingartz Chris Petoskey MI Straits Striders
7 M50-59 3 1:58:01 203 Brundge Bill Traverse City MI  
8 M40-49 3 2:02:11 171 Smith Randy Williamsburg MI Traverse City Nordic
9 M40-49 4 2:03:28 177 Seaman Michael Mt. Pleasant MI Grand Rapids Nordic Ski Team
10 M40-49 5 2:04:13 168 Goodman Glenn Bellaire MI HHCCSS
11 M30-39 3 2:04:44 190 Dvoratcher Thomas Streamwood IL Grand Rapids Nordic Ski Team
12 M50-59 4 2:05:16 188 Heady Doug Ann Arbor MI Nordic Ski Racer
13 M40-49 6 2:09:05 153 Kanaby Larry Bad Axe MI Cross Country Ski Headquarters
14 M50-59 5 2:10:55 159 Luce Robin Central Lake MI HHCCSS
15 M40-49 7 2:10:59 196 Green Jamie Gaylord MI HHCCSS
16 M20-29 1 2:13:08 224 Mikhailau Ivan Madison Heights MI  
17 M30-39 4 2:14:16 195 Smith Robert Roscommon MI HHCCSS
18 M50-59 6 2:14:40 193 Jones Cris Roscommon MI HHCCSS
19 M40-49 8 2:15:09 155 Karlsen Stephen Saginaw MI Cross Country Ski Headquarters
20 M40-49 9 2:16:26 200 Kalember Jeffrey Gaylord MI
21 M40-49 10 2:17:03 156 Knight Kip Elk Rapids MI Cross Country Ski Headquarters
22 M30-39 5 2:17:36 170 VonWallmenich Theo Alma MI Cross Country Ski Headquarters
23 M50-59 7 2:22:02 209 Madorski Mark Leonard MI Nordic Ski Racer
24 M40-49 11 2:22:26 214 Luukkonen Fred Autrain MI  
25 M40-49 12 2:22:55 205 Freed Mark Mt Pleasant MI  
26 M50-59 8 2:23:17 217 Call Vince Alpena MI Straits Striders
27 M50-59 9 2:23:28 199 Christopherson Wayne Alpena MI Straits Striders
28 M40-49 13 2:25:15 164 Webb Jon Hubbard Lake MI HHCCSS
29 M50-59 10 2:28:02 179 Rynalski Frank Bay City MI Cross Country Ski Headquarters
30 M30-39 6 2:28:25 161 Oberman Mark Indian River MI  
31 M40-49 14 2:30:22 204 Weiss Jerry Gaylord MI HHCCSS
32 M50-59 11 2:30:37 192 Woods Randy Lake Leelanau MI  
33 M30-39 7 2:30:41 211 Gurney Pete Harbor Springs MI Straits Striders
34 M50-59 12 2:33:27 154 Thielfoldt Devan Troy MI Cross Country Ski Headquarters
35 M50-59 13 2:34:40 194 Vandekopple Bob Pellston MI Straits Striders
36 M50-59 14 2:37:19 201 Gobeski Jim Plymouth MI  
37 M50-59 15 2:38:46 223 Pike Jeff Highland MI  
38 M50-59 16 2:40:56 167 Ahrenberg Bill Cheboygan MI Straits Striders
39 M40-49 15 2:41:06 181 Maylath Glen Franklin MI Nordic Ski Racer
40 M40-49 16 2:42:23 213 Baic Nickola Walloon Lake MI Nordic Ski Racer
41 M50-59 17 2:42:43 212 Melling Hugh Harbor Springs MI Straits Striders
42 M40-49 17 2:45:10 219 Kurzenhauser Al Alpena MI  
43 M40-49 18 2:57:01 206 Ball Douglas Linden MI Cross Country Ski Headquarters
44 M50-59 18 3:01:44 215 Fairbanks Randy Hubbard Lake MI  
45 M40-49 19 3:04:16 189 Greene Bill Traverse City MI  
46 M50-59 19 3:10:05 174 Thompson Gary Sumner MI  
47 M40-49 20 3:14:13 191 MacLean Robert Brutus MI  
48 J1 14-15 1 3:53:58 222 Roberts Travis Lake City MI Cross Country Ski Headquarters
49 M40-49 21 3:53:58 221 Roberts Ken Lake City MI Cross Country Ski Headquarters
50 M50-59 20 4:11:27 180 Drouillard Joseph Novi MI  
51 M60+ 1 2:12:43 197 Haefner Bill Clarkston MI Nordic Ski Racer
52 M60+ 2 2:18:01 186 Kaltz William Pinckney MI Nordic Ski Racer
53 M60+ 3 2:26:28 169 Brumbaugh Ernie Rockford MI Grand Rapids Nordic Ski Team
54 M60+ 4 2:32:25 158 Whitlock Dave Mancelona MI Straits Striders
55 M60+ 5 2:45:26 198 Blumenthal Dave Alpena MI Straits Striders
56 M60+ 6 2:49:17 225 Boal Ellis Charlevoix MI Straits Striders
57 M60+ 7 3:01:26 151 May Richard Charlevoix MI  
58 M60+ 8 3:11:25 208 Bray Paul Alpena MI  
59 M60+ 9 3:32:34 220 Wells Richard Hamtramck MI Cross Country Ski Headquarters
  M40-49 22 DNF 175 Kornell Mike Sault Sainte Marie ON  
  M50-59 21 DNS 166 Mowry Jim Manistee MI  
  M60+ 10 DNF 178 Feit Howard West Bloomfield MI  

Women
Overall
Place
Age
Division
Age
Place
Time Bib Last Name First Name City State/
Prov
Team
1 W50-59 1 2:10:10 165 Hardin Tracy Cheboygan MI Straits Striders
2 W40-49 1 2:20:07 162 Wager Ann Gaylord MI HHCCSS
3 W50-59 2 2:29:02 207 Meincke Marg Sault Sainte Marie ON  
4 W40-49 2 2:40:58 187 Cavaletto Joann Ann Arbor MI Nordic Ski Racer
5 W30-39 1 2:50:55 163 Baker Molly Harbor Springs MI  
6 W50-59 3 2:56:08 172 Mueller-
Brumbaugh
Carole Rockford MI Grand Rapids Nordic Ski Team
7 W40-49 3 3:08:42 210 Upton Fran Roscommon MI Cross Country Ski Headquarters
8 W50-59 4 3:11:26 218 Call Mary Alpena MI Straits Striders
9 W40-49 4 3:19:51 216 Fairbanks Mary Rogers City MI  
10 W40-49 5 3:21:56 173 Thompson Dolores Sumner MI  
11 W60+ 1 3:40:05 157 Wilks Amelia Mancelona MI Straits Striders
12 W40-49 6 3:43:46 184 Joslin Susan Troy MI Cross Country Ski Headquarters
13 W40-49 7 3:51:20 182 Riehl Pam Milford MI Cross Country Ski Headquarters